18 grudnia 2019r. odbyło się uroczyste przekazanie sprzętu rehabilitacyjnego, którego darczyńcą jest Podlaski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża. Na spotkaniu obecna była Dyrektor Podlaskiego Oddziału Okręgowego PCK Pani Elżbieta Paszkowska, Pan W-ce Burmistrz Miasta Hajnówka Ireneusz Kiendyś oraz Pan Dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej Anatol Łapiński. Otrzymaliśmy 3 rowery trójkołowe, 3 wózki inwalidzkie, 4 balkoniki oraz 4 komplety kul inwalidzkich. Wszystkie sprzęty dostępne są do wypożyczenia w siedzibie naszego WTZ. Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Elżbiecie Paszkowskiej, że nasz Warsztat może choć trochę pomóc w działaniach Polskiego Czerwonego Krzyża.
15 grudnia 2019 r. odbył się I Jarmark Bożonarodzeniowy w Hajnówce, na którym można było zobaczyć stoiska pełne świątecznego rzemiosła i regionalnych produktów z Regionu Puszczy Białowieskiej. W tym dniu nie mogło zabraknąć również naszego warsztatu. Wystawiliśmy stoisko z pięknymi ozdobami świątecznymi, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, a grupa naszych podopiecznych zaprezentowała się mieszkańcom naszego miasta śpiewając kolędy. Wspólne śpiewanie wprowadziło odwiedzających w magiczny nastrój, stworzyło radosną atmosferę oraz zjednoczyło wszystkich zgromadzonych. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie „Puszczyków Głos” oraz Urząd Miasta Hajnówka. W trakcie Jarmarku była prowadzona zbiórka karmy dla podopiecznych Hajnowskiego Schroniska „Ciapek”. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w kiermaszu i mamy nadzieję że za rok odbędzie się kolejny.
Dnia 6 grudnia w Galerii Hajnowskiego Domu Kultury odbyło się oficjalne podsumowanie i otwarcie wystawy XXVI Przeglądu Sztuki Nieprofesjonalnej Ziemi Hajnowskiej – Hajnówka 2019. Na przeglądzie zaprezentowane zostały prace autorów z powiatu hajnowskiego w dziedzinach: malarstwo, rysunek, rzeźba oraz technik innych (m.in. tkanina artystyczna). Prace oceniała powołana przez organizatora komisja w składzie: Joanna Kiersnowska (artysta grafik, malarz), Wiktor Kabac (artysta malarz, rzeźbiarz), Jerzy Iwacik (artysta rzeźbiarz). Nagrody i wyróżnienia zostały przyznane w dwóch kategoriach: twórcy samorodni oraz twórcy niepełnosprawni. W przeglądzie zaprezentował swoje prace nasz uczestnik Bartosz Szpakowicz. Otrzymał nagrodę w kategorii twórcy niepełnosprawni. Gratulujemy Bartkowi i życzymy dalszych sukcesów i nieustającej weny twórczej.
W dniach 19-22 listopad 2019r. uczestniczyliśmy w wycieczce do Gliwic. Pokonaliśmy ponad 500 km, aby wziąć udział w Festiwalu Osób Niepełnosprawnych „XIII Gliwickie Spotkania Tęczowe” na który zaproszeni zostaliśmy przez WTZ TĘCZA z Gliwic. Blisko 160 wykonawców z wielu stron Polski zawitało na festiwal prezentując swoją twórczość w Centrum Sportowo-Kulturalnego „Łabędź” w Gliwicach – Łabędach. Goszczono artystów m.in. z Bielska Białej, Częstochowy, Zabrza, Pacanowa, Rudy Śląskiej. Na scenie można było zobaczyć zarówno występy wokalne jak i niesamowite przedstawienia teatralne. Grupa z naszego WTZ po raz kolejny zaprezentowała spektakl „Ziaziulka”. Udział w festiwalu połączyliśmy ze zwiedzaniem miasta. Podczas krótkiego pobytu udało nam się zobaczyć Radiostację Gliwice, Kopalnie węgla Guido, Palmiarnię, „Kolejkowo”- największą makietę kolejową w Polsce oraz pospacerować udekorowanymi świątecznie ulicami miasta. To były bardzo aktywne i pełne emocji dni.
W dniach 22-23.10.2019r. wybraliśmy się na jesienną wycieczkę do Grodna. Trochę obawialiśmy się pogody, ale okazała się super. Było ciepło i słonecznie. Pierwsze emocje pojawiły się już na przejściu granicznym w Kuźnicy Białostockiej, ponieważ niektórzy z nas po raz pierwszy przekraczali granicę na podstawie paszportu. Wszyscy z zaciekawieniem przyglądali się jak odbywa się odprawa graniczna i celna. Po przyjeździe do Grodna spotkaliśmy się z panią przewodnik, która towarzyszyła nam przez cały pobyt. Pierwszego dnia spacerując po białoruskim mieście obejrzeliśmy m.in. budynek – muzeum straży pożarnej wraz zabytkową wieżą i ciekawym malowidłem na froncie, dolny i górny zamek Stefana Batorego, budynek Teatru Dramatycznego, kościół farny pw. Św. Franciszka, bramę do Getta, synagogę, pomnik Lenina. W czasie spaceru głównym deptakiem (ulica Sowiecka), zrobiliśmy przerwę i wjechaliśmy na taras widokowy, skąd można było podziwiać całą panoramę miasta. Drugiego dnia zwiedziliśmy muzeum oraz pomnik Elizy Orzeszkowej, Cerkiew Świętych Borysa i Gleba z XII w. (zwaną inaczej Kołożą), Sobór Opieki Matki Bożej. Później pojechaliśmy na Cmentarz Farny, najstarszą katolicką nekropolię Grodna, gdzie odnaleźliśmy m.in.: grób Orzeszkowej czy mogiły polskich żołnierzy poległych w wojnie 1920 roku. Na koniec udaliśmy się na Kopiec Chwały. Kompleks składa się z kopca i pomnika ku czci żołnierzy radzieckich, którzy walczyli podczas II wojny światowej, obok jest monument – „wieczny ogień” oraz muzeum wojskowe, gdzie zaprezentowana jest sowiecka technika wojskowa (czołgi, armaty i inne urządzenia wojskowe). Wycieczka do Grodna była też swoistą podróżą kulinarną, ponieważ posiłki jedliśmy w różnych restauracjach, gdzie serwowane były lokalne potrawy i desery. Oczywiście obowiązkowym punktem wycieczki były zakupy białoruskich pamiątek, słodyczy oraz napoi :).
Początek października powitaliśmy w Polańczyku, gdzie udaliśmy się na wycieczkę krajoznawczą połączoną z zabiegami rehabilitacyjnymi. Zakwaterowani byliśmy w pięknym sanatorium AMER-POL. Każdy z nas miał przypisanie zabiegi lecznicze, dopasowane do danej dolegliwości, szczególnie chętnie korzystaliśmy z zabiegów których nie ma u nas, takich jak: kąpiele solankowe, perełkowe, mineralne, siarkowe, okłady borowinowe. Do południa korzystaliśmy z dobrodziejstw leczniczych, a potem zwiedzaliśmy Polańczyk i okolice. Bieszczady jesienią są szczególne urokliwe, mogliśmy się o tym przekonać podczas wycieczki po Wielkiej i Małej Pętli Bieszczadzkiej. Poznaliśmy miejsca tętniące historią, ślady dawnych kultur, zaginione wioski i drewniane cerkwie. Odwiedziliśmy również Zimową Stolicę Podkarpacia, miasto Ustrzyki Dolne. Byliśmy na terenie jednej z najstarszych na świecie i nadal czynnych kopalni ropy naftowej. W wsi Wańkowa zajechaliśmy do słynnego gospodarstwa „Czar PGR-u” na degustację wybornych lokalnych serów. Po sześciu dniach wypoczęci i szczęśliwi wróciliśmy do domu i do naszych bliskich.
20 września 2019 r. grupa teatralna z naszego WTZ wzięła udział w II Przeglądzie Form Teatralnych im. Tomasza Bieńczyckiego. Festiwal odbył się w ramach VII Europejskiego Festiwalu Sztuk Wszelakich – Łomża „Ja i Ty”. Organizatorem przeglądu jest Katarzyna Kuklińska, prezes Łomżyńskiego Stowarzyszenia Ludzi Aktywnie Naznaczonych „Ja i Ty”. Podczas Przeglądu zaprezentowaliśmy spektakl „Ziaziulka”. Celem wydarzeniem jest dzielenie się twórczością, wymiana doświadczeń i wzajemna integracja amatorskich zespołów teatralnych.