PRACOWNIA DNIA CODZIENNEGO

Instruktor prowadzący: Aneta Wysocka

Pracownia Dnia Codziennego obejmuje naukę czynności życia codziennego związanego z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Podstawowym celem terapii w pracowni jest opanowanie przez uczestnika umiejętności wykonywania czynności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania, poprawa jego zaradności osobistej oraz wyuczenie i utrwalenie zachowań zgodnych z obowiązującymi normami społecznymi.

W Pracowni Dnia Codziennego uczestnicy uczą się planowania posiłków i dokonywania zakupów. Codziennie wraz z instruktorem idą do sklepu samoobsługowego i wybierają produkty potrzebne do sporządzenia śniadań. W ramach zajęć szykują codziennie posiłek dla wszystkich uczestników, ale także uczą się wypieków i prostych dań obiadowych. W codziennej pracy w pracowni uczestnicy obsługują szereg urządzeń potrzebnych w kuchni: miksery, kuchenkę gazową, tostery, opiekacze, pralkę automatyczną i żelazko. Jest to pracownia bardzo lubiana przez naszych uczestników, chętnie tu pracują i bacznie obserwują, czy ich kolegom smakuje to, co przygotowali na śniadanie lub deser.

PRACOWNIA TECHNICZNA

Instruktor prowadzący: Andrzej Walio

W ramach zajęć w pracowni technicznej uczestnicy warsztatu uczą się metod obróbki, łączenia,  impregnowania i malowania drewna, klejenie drewna, czyszczenie papierem ściernym, możliwości wykorzystania łączenia różnych materiałów i projektowania wzorów, a także poznają narzędzia i elektronarzędzia służące do wykonywania prac z drewna i innych materiałów. Poznają zasady bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach stolarskich (wiertarka, wyrzynarka, frezarka i szlifierka) oraz zasady i techniki stosowania narzędzi.

Do zajęć w pracowni należy również wykonanie szeregu prac konserwatorskich, naprawczych poprawiających estetykę i funkcjonalność w warsztacie np.: drobna naprawa mebli warsztatowych, wymianę uszkodzonych klamek i zamków oraz wykonywanie drobnych prac ślusarskich (wiercenie, piłowanie, lutowanie). Uczestnicy pracowni technicznej odpowiedzialni są również za utrzymywanie porządku na terenie warsztatu m.in. koszenie trawnika, przycinanie drzewek.

Prace wykonane w pracowni technicznej to m.in.: karmniki i domki dla ptaków, ramki do prac uczestników, stojaki z drewna i metalu na ozdoby świąteczne.

PRACOWNIA KOMPUTEROWA

Instruktor prowadzący:  Łukasz  Sajewicz

Zajęcia w pracowni komputerowej realizują terapię zajęciową z wykorzystaniem komputera i innych urządzeń znajdujących się w pracowni. Charakter zajęć  jest zróżnicowany i zależy od stopnia i rodzaju  niepełnosprawności, stopnia zaawansowania, sprawności manualnej oraz umiejętności pisania i czytania. Różnorodność proponowanych w ramach terapii prac pozwala na odkrywanie przez uczestników zdolności w zakresie obsługi komputera oraz podnoszenie sprawności  intelektualnej i manualnej. Podopieczni uczą się praktycznej obsługi komputera – obsługiwania myszki, klawiatury, zarządzają plikami i folderami, obsługują pakiet biurowy MS Office, korzystają z urządzeń znajdujących się w pracowni (skaner, drukarka, gilotyna,  laminarka, aparat fotograficzny). Oswajają się z nowoczesną techniką i praktycznie ją wykorzystują. Poznają wirtualny świat w Internecie poprzez wyszukiwanie informacji na określone tematy. Archiwizują pliki tekstowe, graficzne i muzyczne na płytach CD/DVD. Uczestnicy dużo czasu poświęcają na pracę w edytorach tekstu, dzięki czemu kształcą i doskonalą umiejętność pisania na klawiaturze, poprawnego rozmieszczenia i formatowania tekstu. W pracowni komputerowej wykonujemy dokumentację dla potrzeb warsztatu oraz opracowujemy graficznie informacje bieżące dla uczestników i rodziców. W pracy z komputerem wykorzystywane są również gry i programy edukacyjne rozwijające spostrzegawczość, umiejętność logicznego myślenia i pamięć oraz pobudzające wyobraźnię. Tworzymy i redagujemy gazetkę warsztatową „O nas”.

PRACOWNIA PLASTYCZNA

Instruktor prowadzący: Joanna Plewa

Zajęcia w pracowni plastycznej mają za zadanie pomóc uczestnikom w wyrażeniu  przeżyć i emocji, które są trudne do przekazania w słowach. Bardzo ważnym celem tych zajęć jest również wpływ na podniesienie własnej wartości, wartości pracy i umiejętności działania w grupie. Proponowane techniki plastyczne pozwalają na odreagowanie emocji i napięć. Niekiedy mają charakter swobodnej ekspresji, która poprzez pobudzenie wyobraźni pozwala na własną inwencję twórczą. . Uczestnicy poprzez obcowanie ze sztuka w sposób aktywny doskonalą swoją koordynację wzrokowo-ruchową oraz podtrzymują i rozwijają sprawność manualną.

Uczestnicy pracowni plastycznej korzystają z materiałów takich jak: farby plakatowe, farby akrylowe, farby do ceramiki, farby do szkła,  kredki ołówkowe, pastele, bibuła, plastelina, modelina, gips, kolorowe kamyki, a także z materiałów  naturalnych tj. szyszki, kasztany, żołędzie, muszelki, jarzębina, suszone kwiaty i liście itp. W ramach zajęć wykonujemy obrazy, stroiki, ozdoby świąteczne i kartki okolicznościowe. Proponowane techniki plastyczne dostosowane są do zainteresowań i możliwości naszych podopiecznych. Wytwory pracowni zdobią pomieszczenia WTZ, są wystawiane na kiermaszach, a niekiedy staja się miłym upominkiem.

 

PRACOWNIA ARTYSTYCZNA

Instruktor prowadzący: Paulina Skiepko.

Podczas zajęć w pracowni artystycznej uczestnicy uczą się wykonywania prac rękodzielniczych i innych wyrobów artystycznych z różnych materiałów i różnorodnymi technikami. Od wyszywania, haftowania, przez rysowanie, malowanie, wyklejanie, pracę z bibułą, plasteliną, modeliną, drewnem, gipsem, styropianem… po tworzenie biżuterii, kartek okolicznościowych, stroików i innych dekoracji świątecznych, czy zdobienie przedmiotów techniką decoupage.
W ten sposób uczestnicy doskonalą swoja sprawność manualną, koordynację wzrokowo-ruchową, koncentrację uwagi, rozwijają wyobraźnię, wyrabiają samodzielność, ćwiczą cierpliwość oraz wytrwałość.

Uczestnicy zdobywają wiedzę z zakresu posługiwania się takimi narzędziami jak, m.in.: nożyce, igły, żelazka, deska do prasowania, ramy tkackie i hafciarskie, krosno do koralików, dziurkacze ozdobne, pistolety do klejenia na gorąco, maszyna do szycia, gilotyna, trymer wielofunkcyjny do papieru, itp.

W pracowni jest też czas na rozmowy i dyskusje dotyczące spraw oraz problemów życia codziennego, czynności związane z dbałością o higienę osobistą, na relaksacje przy muzyce, na gry i zabawy edukacyjne. Realizujemy trening ekonomiczny.

Nasza pracownia nie stroni również od innych obowiązków warsztatowych. Organizujemy wystawy i kiermasze prac uczestników, dzień otwartych drzwi w WTZ. Pomagamy również w organizowaniu różnorodnych imprez integracyjnych. Wykonujemy szereg prac, związanych z kółkiem biologicznym, czyli pielęgnujemy kwiaty, zamiatamy chodniki, zagrabiamy liście.

PRACOWNIA MUZYKOTERAPEUTYCZNA

Instruktor prowadzący:  Joanna  Osipczuk

W Pracowni Muzykoterapeutycznej prowadzone są zajęcia z zakresu uwrażliwiania na wartości estetyczne związane ze światem muzyki poprzez śpiewanie piosenek, zajęcia rytmiczne, słuchanie muzyki, zabawy muzyczne. Środkiem oddziaływania terapeutycznego jest tu muzyka (muzykoterapia). Muzyka pobudza wyobraźnię i wpływa korzystnie na kojarzenie. Ma zdolność wzbudzania emocji, zaspokaja potrzebę ekspresji emocji i zabawy. Pobudza potrzeby estetyczne i poznawcze. Działa na procesy fizjologiczne – na funkcje wegetatywne i motoryczne.

Pracownia ta pozwala uczestnikom wyzwolić swój potencjał twórczy, energię i bawić się muzyką na wszelkie sposoby. Uczestnicy w ramach zajęć przygotowują się do występów publicznych na festiwalach, przeglądach artystycznych, konkursach. Swoimi występami uświetniają również imprezy okolicznościowe w WTZ takie jak Dzień Kobiet, Dzień Chłopaka, Spotkanie Choinkowe itp.

PRACOWNIA IKONOGRAFICZNA                 

Instruktor prowadzący: Magdalena Spruch

W pracowni ikonograficznej wykonujemy ikony. Nasze ikony wykonujemy  na deskach lub płytach. Stworzyliśmy ok. 70 różnych wzorów ikon. W pracy wykorzystujemy różne techniki np. elementy decoupage oraz pozłotnictwa. W pracowni uczestnicy uczą się precyzji i dokładności poprzez bejcowanie desek i płyt oraz naklejanie ikon. Rozwijają poczucie estetyki dobierając kolory bejcy do ikony. Poprawiają motorykę pakując ikony. Poznają historie wykonywanych ikon. W swojej pracy ściśle współpracujemy z pracownią techniczną, w której są wycinane i obrabiane deski i płyty na ikony. W pracowni rozwijana jest sprawność manualna, wyobraźnia i kreatywność . Uwzględniane są potrzeby i predyspozycje każdego z uczestników. Zadania są dostosowane do indywidualnych potrzeb i zdolności uczestnika, tak aby wywiązał się z powierzonego zadania. Uczestnicy uczą się samodzielnej pracy, odpowiedzialności za siebie i innych, dokładności, staranności oraz poczucia odpowiedzialności za pracę, materiały i przestrzeganie przepisów BHP.