Dzięki Fundacji Nowa Wola oraz Warsztatom Terapii Zajęciowej w Nowej Woli mieliśmy okazję po raz szósty uczestniczyć w integracyjnym spotkaniu Dobra Wola. Impreza odbyła się na placu Warsztatu Terapii Zajęciowej w Nowej Woli. Nasi podopieczni mieli okazję zobaczyć prezentacje służb mundurowych: policji, straży pożarnej, straży granicznej, ratownictwa medycznego oraz leśników z Nadleśnictwa Żednia, a także grupy moto: Podlasie 4×4 oraz Grupy Motocyklowej Motofazers. Bawili się z wolontariuszami stowarzyszenia Anawoj i Eleos i przy występach artystów działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Michałowie. Dziękujemy za mile spędzony dzień.
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest i nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” Jan Paweł II
W piątek zorganizowaliśmy spotkanie z mieszkańcami Domu Miłosierdzia „Samarytanin”. W pierwszej części spotkania przestawiliśmy gościom część artystyczną, gdzie zaprezentowaliśmy wiersze i piosenki. Swoimi zdolnościami pochwali się również goście. Po występach udaliśmy na ognisko. Poczęstunek przygotowali uczestnicy z pracowni dnia codziennego. Cieszymy się, że mogliśmy chodź przez chwile sprawić radość starszym, samotnym osobom.
17 maja odbył się w naszym WTZ II Konkurs Poetycki Osób Niepełnosprawnych „Zaczarowane Strofy”. Tegorocznym tematem przewodnim konkursu była MIŁOŚĆ. Uczestnicy zaprezentowali się w dwóch kategoriach: poezja śpiewana i poezja recytowana. Gościliśmy opiekunów i podopiecznych z 10 placówek oraz zaproszonych gości. Występy uczestników oceniało jury w składzie: Przewodniczący: Paweł Kateszczenko – pisarz, poeta. Autor tomików poezji pt. „Płoń świeco życia”, „Słońce świeci w każdym z nas”, „Miłość jak barwy tęczy”. Członkowie: Jarosław Iwaniuk – dziennikarz Polskiego Radia Białystok, koordynator projektu Białoruska Biblioteka Internetowa Komunikator.org realizowanego przez Białoruskie Towarzystwo Historyczne.
Renia Łapińska – przedstawicielka WTZ w Hajnówce
Magdalena Składowska – instruktor terapii zajęciowej w WTZ z Sokołowa Podlaskiego
Wszystkie występy zrobiły niesamowite wrażenie na odbiorcach, a wybór najlepszych okazał się bardzo trudny. Jury wybrało zwycięzców. W kategorii:
Poezja śpiewana: I miejsce – Julita Kiczkajło (WTZ w Hajnówce)
II miejsce – Sebastian Żabiński (WTZ w Siemiatyczach)
III miejsce – Emilia Brynowska (DPS „Rokitnik” w Białowieży)
Wyróżnienie – Mateusz Łukasiewicz (WTZ w Sokołowie Podlaskim)
Poezja recytowana: I miejsce – Łukasz Matuszak (WTZ w Bielsku Podlaskim)
II miejsce – Piotr Lewczuk (DPS „Spokojna Przystań” w Garbarach)
III miejsce – Marcin Waszkiewicz (WTZ w Hajnówce)
Wyróżnienie – Małgorzata Sokołowska (PZN w Hajnówce)
Nagrody dla wszystkich zasponsorowało: WTZ w Hajnówce, Lokalna Grupa Działania „Puszcza Białowieska”, Jarosław Iwaniuk, Starostwo Powiatowe w Hajnówce, a także swoje autorskie tomiki wierszy podarował Pan Paweł Kateszczenko. W podziękowaniu za udział w pracach komisji dla jury zostały wręczone obrazy namalowane przez naszego uczestnika Bartosza Szpakowicza. Wszystkim, którzy nas wsparli jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Korzystając z pięknej pogody postanowiliśmy wybrać się na jednodniową wycieczką. Celem naszej podróży było miasto Ciechanowiec położone niedaleko nas. Ciechanowiec, to małe miasteczko gminne o bardzo ciekawej historii i wielu zabytkach. Najbardziej znane jest z Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka oraz skansenu budownictwa ludowego. To właśnie te miejsce postanowiliśmy zwiedzić. Po przybyciu na miejsce, razem z panią przewodnik rozpoczęliśmy zwiedzanie od obejrzenia powozowni i zgromadzonych tam dawnych maszyn rolniczych. Tutaj największe zainteresowanie wzbudziły zabytkowe lokomobile i ciągniki rolnicze. Następnie spacerowaliśmy po terenie skansenu, gdzie znajdują się obiekty dawnego wiejskiego budownictwa. Usłyszeliśmy historie o dawnych czasach i zobaczyliśmy eksponaty, jakich dawniej używano na wsi, a których obecnie już nie ma. Podziwialiśmy unikatową wystawę pisanek, która mieści się w dworze ziemiańskim.
Po zwiedzeniu Muzeum i skansenu pojechaliśmy do miejscowości Bujenka w której znajduje się największa w Polsce hodowla alpak. W chwili obecnej znajduje się tam około 300 alpak huacaya i suri, we wszystkich kolorach. Są to zwierzęta wielbłądowate zamieszkałe na terenie Ameryki Południowej. W porównaniu z innymi odmianami zwierząt wielbłądowatych, alpaki są zwierzętami o jednym z najcenniejszych włókien: ze względu na swoją jakość i największą produkcję. Mieliśmy okazję przebywać z tymi wspaniałymi zwierzętami naprawdę blisko. Spacerowaliśmy z nimi, karmiliśmy młode mlekiem, głaskaliśmy i obserwowaliśmy je siedząc na kocykach w ich zagrodzie. To było niesamowite przeżycie i wspaniałe doświadczenie. Zrelaksowani i pełni energii mimo gorącego dnia wróciliśmy do domu.
Na zaproszenie naszej rehabilitantki Pani Reni Łapińskiej odwiedziły nas panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Odbyły się wspólne zajęcia sportowe. Gości przywitała nasza uczestniczka Julita Kiczkajło, która zaśpiewała kilka piosenek . Zabawy rozpoczęliśmy od rozgrzewki z kijkami Nordic Walking, a następnie odbyły się gry i zabawy ruchowe.