Dzisiejszego dnia całym warsztatem pojechaliśmy na próbę orkiestry do Filharmonii Podlaskiej. Można było usłyszeć utwory G. Rossini- Uwertura do opery „Cyrulik Sewilski” oraz J.Haydn- Symfonia nr. 104 D-dur. Po wysłuchaniu występu pojechaliśmy na wystawę „Najlepsza sekretu zasłona. Wachlarze i inne cimelia ze zbiorów Muzeum Teatralnego w Warszawie”, na której zaprezentowano wachlarze, kostiumy i pamiątki po najwybitniejszych artystach polskiej sceny dramatycznej i operowej XIX I XX wieku. Na wystawie były m.in. wachlarze z piór strusich i orlich, wachlarze pochodzące z Dalekiego Wschodu (Chin i Japonii), a także wachlarze hiszpańskie, francuskie czy austriackie, wszystkie należące niegdyś do aktorek i śpiewaczek.
W niedziele grupa 6 uczestników i 2 instruktorów pojechała na Centralne Eliminacje Konkursu „Piosenka Białoruska 2014”, który odbył się w Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Warsztat reprezentowała uczestniczka Julita Kiczkajło. Zaprezentowała na scenie piosenkę „Bierah białych busłow”. Na scenie wystąpili najlepsi wykonawcy wyłonieni podczas eliminacji rejonowych – w sumie ponad 90 podmiotów wykonawczych. Nasza uczestniczka Julita została nagrodzona ogromnymi brawami.
Dzisiejszego dna wybraliśmy się do Miejskiej Biblioteki Publicznej obejrzeć wystawę malarstwa Bartosza Szpakowicza i Bogusławy Czerkawskiej. Po obejrzeniu obrazów, został zaprezentowany nam pokaz multimedialny opowiadający i ukazujący Hajnowskich malarzy i ich twórczość. Spotkanie w bibliotece zakończyliśmy rozmową i prezentacją najmniejszej i największej książki dostępnej w zbiorach biblioteki.
Po wizycie w bibliotece wstąpiliśmy do sąsiadującego z nią, Muzeum Białoruskiego, gdzie podziwialiśmy pokonkursową wystawę „Podlasie w obiektywie im. Wiktora Wołkowa”. Zdjęcia wykonane były przez fotografów amatorów i ukazywały piękno otaczającej nas przyrody oraz ludzi zamieszkujących naszą okolicę. Oprócz fotografii, zobaczyliśmy rzeźby wykonane przez mieszkańca Hajnówki- Michała Koca.
Na przełomie stycznia i lutego 2014 r. grupa muzykoterapeutyczna wraz z instruktorem odwiedzili hajnowskie przedszkola. Podczas spotkań dzieci mogły zapoznać się z alfabetem Brajla , zobaczyć książkę brajlowskiego i posłuchać bajki „Mała syrenka”, czytanej przez Julię Kiczkajło- niewidomą uczestniczką. Dzieci dowiedziały się również jak na co dzień funkcjonują osoby niewidome. Kolejnym punktem spotkania była prezentacja poezji autorstwa Marcina Waszkiewicza , który pisze bajki i wiersze zarówno dla dorosłych i dla dzieci. Przedszkolaki z zaciekawieniem wysłuchały prezentowanych przez Marcina utworów. Na zakończenie wystawiliśmy dzieciom bajki nagrodzone podczas I Ogólnopolskiego Konkursu „Bajka” zorganizowanego przez Areszt Śledczy w Hajnówce.
W dniu 7 lutego po raz trzeci w tym roku przyjechał do nas teatrzyk z Krakowa, aby zaprezentować nam przedstawienie pt. „Jaś i Małgosia”. Przedstawienie zachwyciło melodyjną muzyką, wpadającymi w ucho licznymi piosenkami, bajkową scenografią i strojami. W fabułę spektaklu wplecione zostały podstawowe terminy i pojęcia ekologiczne. Uczestnicy poznali istotne treści dotyczące troski o czystość środowiska.
W czwartek odwiedził nas ks. wikariusz Tomasz Łapiński z sąsiadującej z nami Parafii Św. Świętego Cyryla i Metodego. Spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa, oraz przekazanie wszystkim błogosławieństwa. Ksiądz opowiedział o przypadającym dzisiejszego dnia święcie: święci męczennicy Paweł Miki i Towarzysze, św. Dorota, dziewica i męczennica. Przy przegotowanym przez uczestników poczęstunku można było porozmawiać i zadać pytania dla księdza. W prezencie za wizytę podarowaliśmy wykonaną w pracowni ikonograficznej ikonę Matki Boskiej Kazańskiej.
W miniony piątek 31 stycznia wzięliśmy udział w III Spotkaniu Kolędniczym pod hasłem „Leć kolędo, leć…”, zorganizowanym przez Dom Pomocy Społecznej „Rokitnik” w Białowieży. Na spotkaniu zaprezentowało się 10 zespołów. Można było obejrzeć występy sceniczne, opowiadające historię narodzenia Jezusa oraz obrzędy kolędnicze związane z tym wydarzeniem. Celem spotkania było podtrzymywanie tradycji kolędowania, aktywizowanie mieszkańców DPS oraz stymulowanie i rozwijanie kontaktów interpersonalnych. W trakcie występów panował radosny i świąteczny nastrój.
W podziękowaniu za piękne i nastrojowe prezentacje wszyscy otrzymali z rąk dyrektora DPS w Białowieży dyplomy i upominki. Finałowym etapem imprezy była zabawa taneczna, na której wszyscy się świetnie bawili w przyjaznej i miłej atmosferze.